Laureát/ka 2020 už je znám/a. Jméno ale bude zveřejněno až 27. října

Ve čtvrtek 24. září 2020 se sešel na hybridním jednání (osobní setkání v kombinaci s on-line) nominační výbor Ceny za komunikaci globální změny klimatu, aby hlasováním rozhodl o držiteli/ce za rok 2020. Zúčastnilo se 20 z 22 členek a členů výboru. Již tedy známe druhého laureáta/ku tohoto prestižního ocenění. Jméno se veřejnost dozví na slavnostním předání Ceny dne 27. října od 16 hod. v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Vzhledem k vývoji pandemie máme připravenou i on-line variantu ceremoniálu. Po předání bude následovat panelová diskuse o klimatických výzvách a řešeních. Obsazení panelu: 2. laureát/ka ocenění za komunikaci změny klimatu, rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová, ekolog z Centra pro otázky životního prostředí UK Vojtěch Kotecký a klimatolog z ČHMÚ Radim Tolasz. Moderátorkou diskuse bude Kateřina Poláková z redakce vědy České televize.

Projekt, který vznikl před rokem v předvečer světového summitu OSN o změně klimatu, letos společně koordinují a zaštiťují OSN Česká republika a Učená společnost ČR. V září 2019 se prvním laureátam stal klimatolog ČHMÚ a zástupce Česka v IPCC Radim Tolasz.

Cílem výročního udílení Ceny je vyzdvihnout důležitost informací a znalostí o změně klimatu pro osvětu, diskusi a řešení zásadního tématu doby. Chce přispět k osvětě a kultivaci spolehlivé, věcné a na současném poznání založené diskusi a přemostit některé názorové rozdíly a podpořit kulturu kritické diskuse mezi různými obory, která by pomohla postupně odstraňovat rozdělení, která tak komplexní téma může ve společnosti vytvářet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *